Zakończenie wakacji na osiedlu Franciszkańskim
Zastanawiasz się, jak dobrze rozpocząć pierwszy weekend września? Mamy na to sposób! Już w ten piątek (1.09) zabierz rodzinę i przyjaciół na Osiedle [...]
Więcej
Idea powstania inteligentnych instalacji domowych nie jest nowa i opiera się na rozbudowywanych z biegiem czasu elementach automatycznych. Sam fakt ich technologicznej ewolucji prowadzi do swoistego rozgałęzienia metodologii ich pracy, co odbija się na sposobie montażu i wykorzystywanych w nim komponentach.
Podział ten w sposób pośredni prowadzi do sytuacji, w której użytkownik – z różnych powodów – nie ma pełnej świadomości, na temat funkcjonowania takiej instalacji. Dlatego w poniższym artykule spróbujemy przybliżyć kilka kwestii, o których przyszli użytkownicy inteligentnych domów mogą nie wiedzieć.
Instalacja za 4 tysiące? Nie ma problemu, ale…
Myliłby się ten, kto uważa, że inteligentne mieszkanie musi być drogie. Wręcz przeciwnie – podstawowe moduły, pozwalające na automatyczne sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem i roletami kosztują zaledwie 4 tysiące złotych. Problem w tym, że instalacje te z reguły składają się z maksymalnie 100 elementów, co całkowicie wystarcza na zaspokojenie potrzeb… 50 metrowego mieszkania.
Sposób pracy układu
Nie ma jednoznacznego sposobu zarządzania poszczególnymi instalacjami inteligentnymi w domu. W zależności od ceny, funkcjonalności i preferencji możemy wybrać jeden z kilku zestawów. Oto niektóre z nich:
Perspektywa zwrotu inwestycji
Choć inteligentne instalacje domowe nie są tanie, to paradoksalnie ich większy stopień zaawansowania wpływa na większe oszczędności a w konsekwencji – na szybszy zwrot z inwestycji. Dotyczy to zwłaszcza tych układów, które wykorzystują zarządzanie oświetleniem, roletami (bądź zasłonami), temperaturą i wentylacją.
Płynna regulacja
Co stoi za sukcesem (i opłacalnością) inteligentnych mieszkań? Z pewnością płynny sposób regulacji poszczególnych elementów domowych instalacji. Przykładowo moduły odpowiedzialne za ogrzewanie domu, nie są oparte na standardowej, dwustopniowej regulacji pracy pompy, lecz na płynnej obsłudze elementów grzewczych, w oparciu chociażby o elementy RLC (rezystory, cewki, kondensatory).
Podsumowując, nowoczesne nieruchomości z wbudowanymi układami inteligentnymi to rozwiązania, które – w dalszej perspektywie – być może także na w mieszkaniach na Osiedlu Franciszkańskim w Katowicach staną się swoistym standardem, tak jak np. w Europie Zachodniej. Niemniej, przed ich montażem, warto mieć świadomość mocnych i słabych stron poszczególnych komponentów. Zwłaszcza, że w przypadku niektórych z nich, cena jest nieadekwatna do oferowanych możliwości.